Lojët e Champions League kanë vënë përballë njëri-tjetrit ekipet anglezo-gjermane.

Të gjitha duelet mes këtyre ekipeve Bayern-Liverpool, Totenham-Dortmund, Manchester City- Schalke, i fituan anglezët.

Ndeshjet e para thuajse në disa raste e treguan fituesin mes tyre.

Dortmund-Totenham 0:3, kurse ndeshja e kthimit Totenham-Dortmund 1:0;

Schalke-Manchester City 2:3, kurse në ndeshjen e kthimit “qytetarët”, e gjunëzuan Schalken me rezultat 7:0.

Përballje më ndryshe ishte ajo mes Bayernit dhe Liverpoolit. Ndeshja e pare mes tyre përfundoj me rrjeta të paprekua 0:0, por kthyesja i takoi të “kuqve” nga Liverpooli, të cilët ngadhënjyen me rezultat 1:3.

Kështu të gjitha ekipet angleze kaluan tutje në fazën çerekfinale, shkruan blick.ch përcjellë Klan Kosova.