Ish presidenti i Barcelonës, Joan Laporta ka treguar se gjiganti i La Liga ishte fare pranë shitjes së Lionel Messi në vitin 2006.

Çmimi që ata kanë dashur ta shesin argjentinasin ka qenë 150 milionë euro, shkruan Independent .

Messi tash është afër marrëveshjes së re me Barcelonën që do ta bënte atë futbollistin më të paguar në botë. Kurse kontrata aktuale e tij skadon më 2018.

“Inter ka qenë klubi që ka bërë ofertën më 2006”, ka thënë Laporta.

“Ata ishin të gatshëm të paguajnë 150 milionë euro për klauzolën e tij e cila më pas u rrit në 250 milionë, por që unë sigurohesha nga marrëdhënia që kisha ma babain e Lionel, Jorge”.

“I kam treguar: ‘Ata janë gati të paguajnë pasi që e dinë se unë nuk do ta shesë. Ai do të jetë i lumtur këtu, do ta arrijë lavdinë. Atje ai do të përfitojë vetëm financiarisht. Biri juaj është i destinuar për të qenë më i madhi i historisë dhe këtu do ta kemi ekipin që do ta ndihmojë atë. Do të kënaqet’”, kanë qenë fjalët e Laporta thënë babait të Messi.

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here