Kryetari i PD, Lulzim Basha priti sot në takim një grup artistësh që kundërshtojnë ligjin për Teatrin Kombëtar. Në një deklaratë për mediat, Basha i bëri thirrje mazhorancës që nesër të mos e votojnë ligjin. Ata që do të ngrenë kartonin tha Basha, do të trajtohen nga opozita si terroristë.

“Do t’i them çdo deputeti të Rilindjes se miratimi i një ligji që i hap rrugë shkaërrimit të teatrit është i prapranueshëm për PD.

Është akt grusht shteti dhe vendos çdo deputet të Rilindjes në pozita të barabrata me terroristët. Secili prej karton-mbajtës i Rilindjes ka orët e fundit të reflektojë që nëse cdo kush që ngre kartonin për të mirtatuar një ligj antikushtetues do të trajtohet politikishrt nga opozita si terrorist shtetëror”, u shpreh Basha.

Mazhornca pranoi dekretin e Presidentit, por do t’i bëjë amendime ligjit dhe do ta kalojë sërish në Kuvend. /TCH/