Forcat irakiane thonë se kanë nisur sulmin në qytetin e vjetër të Mosulit, krahinën e fundit të mbajtur nga të ashtuquajturat Shteti Islamik.

Forcat speciale po përparojnë në rrethin nga perëndimi dhe policia federale është në anën jugore, thuhet në një deklaratë .

OKB thotë se deri në 100,000 civilë besohet të jenë të bllokuar në qytetin e vjetër.

Atyre u është thënë të largohen nga zona nëse munden.

Rreth 200 civilë janë vrarë në Mosulin perëndimor në dy javët e fundit, thotë OKB, disa në sulmet ajrore dhe sulmet me raketa, dhe të tjerë u qëlluan nga IS ndërsa u përpoqën të iknin.

Forcat irakiane i kanë thënë BBC-së se ata nuk e dinë se sa militantë të IS janë fshehur brenda qytetit të vjetër.

Banorët që janë larguar kohëve të fundit nga zona kanë përshkruar kushte të dëshpëruara, me shumë njerëz që mbarojnë nga ushqimi dhe uji.

Ofensiva e mbështetur nga SHBA për të rimarrë Mosulin është tani në muajin e nëntë.

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here