Një ilaç i lirë anti-diabetik zvogëlon rrezikun e sulmeve të zemrës dhe sëmundjeve të veshkave, thotë një studim i fundit.

Ekspertët thanë se studimi, i kryer në mesin e 10,000 pacientëve në 30 vende, njofton një epokë të re në trajtimin e diabetit të tipit 2 .

Canagliflozin, një pilulë e marrë një herë në ditë para mëngjesit, është projektuar për të ulur nivelin e sheqerit në gjak dhe për të mbajtur peshën në nivel.

Por studimi i ri, i paraqitur mbrëmë në Konferencën e Shoqatës Amerikane të Diabetes në San Diego, zbulon se barna prej 1.30 ditësh ka një ndikim të jashtëzakonshëm në problemet kardiovaskulare dhe sëmundjet e veshkave.

Për shkak se këto çështje janë të lidhura fort me diabetin e tipit 2, droga mund të bëjë një ndryshim të madh në katër milionë njerëz në Britani të Madhe që kanë sëmundjen.

Gjetjet, të publikuara në revistën prestigjioze të New England Journal of Medicine, gjetën që canagliflozin uli rrezikun e përgjithshëm të sëmundjes kardiovaskulare – që përfshin sulmet në zemër në 14 për qind.

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here