Dy çerekfinalistët e radhës të Champions League janë Barcelona dhe Liverpool.

Katalanasit kanë eliminuar Lyonin ne rezultat të thellë 5:1, kurse Liveprool ka eliminuar në shtëpi Bayern Munich me rezultat 1:3, transmeton Klan Kosova.

Dy here Messi dhe Coutinho, Pique dhe Dembele kanë shënuar për Barcën në këtë takim, kurse golin e nderit për francezët e ka shënuar Tousart.

Ndërkaq Liverpool ka siguruar kualifikimin me dy golat e Mane dhe një të Virgil van Dijk.