Partia e presidentit francez, Emmanuel Macron ka shënuar sonte fitore në zgjedhjet parlamentar .

Dy sondazhet e nxjerrin partinë e 39 vjeçarit La République en Marche në fitimin e 355 deri në 425 ulëseve prej gjithsej 577 ulëseve të Asamblesë Kombëtare.

Kjo parti u formua rreth dy vjet më parë, dhe gjysma e kandidatëve të saj janë pak ose pa përvojë politike.

Rezultati, nëse konfirmohet, do t’i jap Macronit një fuqi të madhe për t’i shtyer përpara reformat.

 

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here