Filmi “Bini” fitoi çmimin Gold Remi për filmin më të mirë historik në Festivalin Ndërkombëtar të Pavarur të Filmit – Worldfest Houston 2019.

“Bini” bazohet në ngjarje të vërtetë. Erblin Nushi ka qenë 6-vjeçar kur shpërtheu lufta në Kosovë. Filmin “Bini” e ka realizuar si punim diplome. Ai ka kryer studimet bazike për film “George Mason University” në Fairfax të Virginias në ShBA, ku është zhvendosur bashkë me familjen më 2010.

WorldFest është një nga garat më të vjetra dhe më të mëdha të filmit dhe videove në botë, me më shumë se 4500 kategoritë e kategorive të marra nga 37 vende, njofton Klan Kosova.

Erblin Nushi bashkohet me gradat e fituesve të festivalit që zbuluan Steven Spielberg, George Lucas, Ang Lee, Brothers Coen, Spike Lee, Oliver Stone dhe shumë më tepër me çmimet e tyre të para.

Në filmin “Bini”, pos Lurni Krasniqit, në rolin e kryepersonazhit luajnë edhe Artiola Hamdija, Fjolla Nushi, Eshref Durmishi, Armond Morina, Florentina Ademi dhe Elena Shoshi. Xhirimet e këtij filmi ishin bërë në Pejë.