KULTURË

Vidhet vepra e Vincent van Gogh 

16:52, 30 Mars 2020 Një pikturë nga artisti i njohur Vincent van Gogh është vjedhur nga Muzeu Singer Laren në Holandë, kanë njoftuar zyrtarët e muzeut. Hajdutët hynë në muze rreth orës 03:15 mëngjesin e së dielës dhe vodhën veprën e artit që paraqet famullinë…

KULTURË

Vdes nga koronavirusi aktori Mark Blum 

19:10, 26 Mars 2020 Ka ndërruar jetë për shkak të koronavirusit, aktori i njohur amerikan Mark Blum. Ylli i ”Crocodile Dundee”, që humbi betejën nga Covid-19, ishte 69 vjeçar dhe thuhet se pati komplikime të rënda shëndetësore, njofton Klan Kosova. Kolegët e tij artistë ndan…

KULTURË

Komunitetet në Kosovë për ruajtjen e trashëgimisë kulturore 

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, mori pjesë në ceremoninë përmbyllëse të projektit të UNDP-së në Kosovë “Dialogu ndërmjet komuniteteve përmes ruajtjes gjithëpërfshirëse të Trashëgimisë Kulturore”. Ajo theksoi se bashkëpunimin e shkëlqyer dhe implementimin e suksesshëm të projektit, i cili përmes ruajtjes gjithëpërfshirëse…

WordPress Theme built by Shufflehound. Të drejtat e rezervuara, VECLAJME.com © 2020