Sipas Lonely Planet, kryeqyteti i ftohtë i Danimarkës, Kopenhageni ka arritur të kryesojë listat, e ndjekur nga Shenzhen në Kinë dhe Novi Sad në Serbi.

Mexico City, Seattle e Zadar në Kroaci kanë gjetur gjithashtu një vend në listen e 10 qyteteve kryesore për të vizituar në vitin 2019.

Çdo vit specialistët e udhëtimit në Lonely Planet vënë së bashku qytetet duhet vizituar rreth globit, duke na dhënë të gjitha disa qëllime të mëdha të udhëtimit. Ata e kanë bërë atë përsëri me një listë të mirë kuruar dhe interesante të destinacioneve të udhëtimit, transmeton Klan Kosova.

Në rast se planifikoni të vizitoni shtete tjera për pushimi vitin e ardhshëm, shikoni këtë listë:

1. Kopenhagen, Danimarkë

Qytetit me arkitekturë e mrekullueshme daneze, Kopenhagë shfaqet kulturën dhe artin e saj madhështor. Kryeqyteti i Danimarkës ka qenë gjithmonë në radarin e një eksploruesi intrepid, falë kopshteve Tivoli, Amager Bakke, Statuja e Little Mermaid, Nyhavn Harbor ndër të tjera.

2. Shenzhen, Kinë 

“Silicon Valley of China”, Shenzhen është i njohur për të kënaqur turistët e saj me rrokaqiejt mbresëlënës dhe terapi të madhe të shitjes me pakicë, pasi ajo strehon qendra të mëdha dhe tregje lokale ku mund të gjeni disa aksesorë të shkëlqyer të modës.

3. Novi Sad, Serbi 

Përveç lavdërimit të arkitekturës dhe kulturës së saj fenomenale, Novi Sad është gjithashtu një zgjedhje për të gjithë dashamirët e natyrës pasi ofron lumenj dhe plazhe të mëdha.

4. Miami, SHBA  

Sa herë që një udhëtar kërkohet të zgjedhë largësinë më të mirë të plazhit, një nga zgjedhjet e famshme duket të jetë Miami. Falë buzëqeshjes së natës dhe plazheve të bukura.

5. Katmandu, Nepal

Edhe pas tërmetit shkatërrues të vitit 2015, Katmandu mbetet një prej vendeve të largëta më të preferuara kulturore anembanë globit. Tempulli i saj spektakolar Pashupatinath, Sheshi Durbar dhe Kopshti i Ëndrës janë atraksionet kryesore turistike.

6. Mexico City, Meksikë

Ndërtesat para-hispanike të Mexica, katedralet koloniale, mrekullitë moderne si Muzeu Soumaya ndër të tjera e bëjnë Meksikën të qëndrojë në pozicionin e gjashtë në listën e 10 qyteteve më të rëndësishme të vizitës së Lonely Planet në 2019.

7. Dakar, Senegal

Bukuria tërheqëse e ujërave të kuq të liqenit Retba, plazhet e saj të mrekullueshme dhe “Shtëpia e skllevërve” famëkeq, kryeqyteti i Senegalit qëndron në vendin e shtatë në listë.

View this post on Instagram

On photos – Lake Retba, Senegal. Lake Retba or Lac Rose (meaning Pink Lake) lies north of the Cap Vert peninsula of Senegal, some 30 km (18 miles) north-east of the capital, Dakar in northwest Africa. It is named for its pink waters caused by Dunaliella salina algae and is known for its high salt content, up to 40% in some areas. The lake is separated from the Atlantic Ocean only by a narrow corridor of dunes, and is named for its pink waters, caused by Dunaliella salina algae. The algae produces a red pigment to assist in absorbing light, which provides energy to create ATP. The color is particularly visible during the dry season (from November to June) and is less visible during the rainy season (July to October). Magenta coloured samphire bushes flourish in the white sandbanks, and the sand dunes are terra-cotta-coloured. More photos – #BP2018_Senegal #BP2018_Lake

A post shared by Beautiful Planet (@beautiful_planet2018) on

8. Seattle, USA  

Seattle, e cila mburret me një nga horizontet më të shkëlqyer në botë, është i njohur edhe për ushqimet e shijshme të saj.

9. Zadar, Kroaci 

Zadar mbetet një dëshmitar për të kaluarën e saj të kaluar në luftë, rrënojat e lashta romake që tani ofron disa muze me të vërtetë novatore si dhe shquhet për kafenë dhe restorantet.

10. Meknes, Marok

Meknes në veri të Marokut është një nga katër qytete perandorak në vend që ka shumë histori për të ofruar. Ajo qëndron në pozitën e dhjetë në listën e Lonely Planet.