Dita e dasmës është një nga ditët më të rëndësishme për një grua.

Nuk ka asgjë më të bukur se të shohësh një nuse të lumtur që ecën drejt altarit në një fustan të mrekullueshëm të bardhë.

Të gjesh fustanin perfekt të dasmës ndoshta është puna më  e vështirë e gjithë planifikimit të një dasme, sepse pa dyshim se fustani duhet t’i përshtatet formave të trupit, të jetë pa dyshim i bukur dhe të jetë unik në llojin e tij.

Ndërsa për të gjitha gratë që janë duke ëndërruar se si do të duket fustani i tyre në ditën e dasmës, ne kemi vendosur që të sjellim fustanet ndoshta më të bukura dhe më ikonike të dasmave, gjatë gjithë historisë.

Nga kostumi i bardhë i Bianca Jegger deri te fustani ngjyrë rozë i Gwen Stefanit, bota ka parë shumë fustane të çuditshme të yjeve.

Jo vetëm këta të dy, por gjithë këto fustane që do t’i shihni më poshtë kanë qenë kryetituj në mediat rozë, pa dyshim.

1840: Mbretëresha Victoria

1937: Wallis Simpson

1945: Lauren Bacall

1952: Elizabeth Taylor

1954: Marilyn Monroe

1959: Elizabeth Taylor

1959: Brigitte Bardot

1964: Elizabeth Taylor

1966: Mia Farrow

1967: Liza Minnelli

1967: Raquel Welch

1967: Priscilla Beaulieu Presley

1969: Audrey Hepburn

1969: Yoko Ono

1969: Cilla Black

1971: Bianca Jagger

1981: Princesha Diana

1985: Madonna

1985: Brigitte Nielson

1988: Rita Wilson

1989: Emma Thompson

1993: Mariah Carey

1994: Celine Dion

2001: Jennifer Lopez

2002: Gwen Stefani

2003: Julianne Moore

2005: Camilla, Dukesha e Cornwall

2006: Pamela Anderson

2009: Heidi Montag

2010: Cynthia Bailey

2011: Kate Middleton

2011: Kate Moss

2014: Kandi Burruss

2014: Solange Knowles

2014: Scheana Marie

2016: Jerry Hall

2017: Maria Menounos

2018: Meghan Markle

2018: Princesha Eugenie